saklidunya

kız gözüyle bakış açısı

Adet Öncesi, Esnası ve Sonrası

Görsel pedBiz bayanların her aylarının, hemen hemen 3 te 1 ini kapsayan adet dönemi öncesi ve sonrasıyla bilinenden daha kompleks bir olgudur. Kadınları anlama da onların bu dönemini bilmek oldukça önemlidir. Adet, regl, aybaşı, hastalık hali adı ne olursa olsun hepsi aynı kapıya çıkar. Kadınlar tabir-i diğerle 6 ila 10 gün kanarlar.

Adet olmak sağlıklı olmanın bir göstergesidir. Kızları olgunlaştıran, dişiliklerini hatırlatan bir olaydır Mevsimsel değişikliklerden etkilenip geç yada erken adet görülebilir. Ancak uzun süreli gecikmelerde ve renk değişikliğinde hekime başvurulması tavsiye edilir. Peki adet öncesi dönemde kadınlarda fiziksel ve ruhsal belirtiler ve değişikler nelerdir? Adet öncesindeki 1 haftada kadında elde ayakta memelerde şişme görülebilir. Aşırı uyku da yine adet olma belirtilerindendir. Tatlı ve çikolata yeme isteği artar. Buna bağlı olarak da sivilcelenme görülebilir.  Yüzde kızarıklık zaman zaman bunalma sıcaklama gözlenebilir. Tadını bilen kadınlarda aşırı kudurma da görülebilir. Daha doğrusu kadınların öpüşme, dokunma, seksi gözükme ve seks yapma isteklerinde artış gözlenebilir. Adet öncesi bi kadınla sevişen erkeğin keyfineyse diyecek yoktur. Adet gününe yaklaşıldığında ise karında ve bacaklarda titremeyle ve uyuşmayla karışık ince ince ağrılar baş gösterir. Adet günüyse bu ağrılar kıvrandırıcı olabilir ki o günlerde kadınları iki büklüm oflarken görebilirsiniz. Böyle bi durumda onlara ped uzatmanız yerinde olacaktır 🙂 bu fiziksel etkilerin yanı sıra ruhsal etkenler de baş gösterir elbette. Bence kadınları erkekler için  ‘anlaşılmaz’ yapan şey regl olmaktır. Adet öncesi ruhsal ve fiziksel değişiklikler adet esnasında da devam eder. Yani kadınlar sadece adet dönemini kapsayan bu süreçle değil öncesiyle de imtihan olurlar. Aslında tek yaptıkları vücutlarındaki değişime uyum sağlama yada sağlayamama kompleksidir. Ruhsal olarak kadınlar adet öncesi dönemde bunalım takılırlar. Hiçbir şey yetmez onlara. Herşeyi kafaya çok takarlar, ayrıntılara çok takılabilir, en ufak şeylere inanılmaz tepkiler gösterebilirler. Yalnız kalma ve hayata karşı isteksizlik görülebilir. yalnızlık tercih edilir ve bu yalnız zamanlarda genellikle nedenli nedensiz hüngür hüngür ağlanılır. böyle zamanlarda kadın “Sevgilim sana noluyor böyle?” demek yerine bir erkeğin bütün bunları bilmesinde ve kadınına sarılıp ona yanında olduğunu göstermesi gerekir. Adet öncesi dönem kadın için adet esnası dönemden daha zordur çünkü ruhsal olarak etkilenme daha fazladır. Eh haliyle kadınlar kadar erkekleri de bu durumdan nasiplerini alırlar. Konuşmanın orta yerinde telefonu kapatır yada 2 gün küsebilirler. Kadınlar bu dönemde çok değişkendir, bu hallerine kendileri de anlam veremezler o yüzden erkekler anlamıyorum diye üzülmesinler.

Adet olduklarında, yani donlarında o kırmızı lekeyi gördüklerinde ise -ki bu kirli kan olduğu için rengi kahverengiye de kaçabilir- içten içe bir sevinç duyarlar. Oh be geldi misali. Bir kere sürekli adet oldum mu ya da altıma geçti mi acaba sorusu cevaplanmıştır artık. Tuvaletten bi mutlu çıkarlar ilk görünce. En azından ben öyle oluyorum. Tabi eğer pedsizsem ve çıtçıtlı badi giydiysem aynı oranda mutlu olamıyorum. Bir de herhalde erkeklerden gizlediğimiz özel bi durumumuz olduğu için içten içe mutlu oluyoruz galiba.

Adet döneminde ise kadınlar birazcık cinselliğe kapatırlar kendilerini çünkü offline olmuşlardır. Aslında adetliyken sevişme olmayacak diye bi kural yoktur ama kadının ve partnerinin sağlığı için öyle olması daha doğrudur. Okşanıp, öpüşme istekleri vardır elbette ama adet kokularının partnerleri tarafından anlaşılacağı endişesiyle yanaşmaya çekinirler. Tatlı çikolata yemek istekleri ndeki artış devam eder. Aşırı uyuma ve uyanmada güçlük yine görülür. Kadınlara tavsiyem ped kullanırken hep aynı markayı kullanmaları çünkü herhangi bir değişiklik olumsuz etki yaratıp tahrişe ve mantara neden olabilir. Kimi tenler çok hassastır. Adet döneminin ilk  2-3 günü daha yoğun kanama olacağı için en geç 3-4 saatte bir ped değiştirmek gerekir. Ve uyandığınızda güzelim nevresiminizde ve pijamanızda kan görmek istemiyorsanız, geceleri uzun gece pedleri kullanmak lazım. Sızma korkusu bu dönem boyunca devam eder. Arkamda bişey varmı deyip durur kızlar. Kirli kan attığımız için hafif küflü kokar. Bu koku bizi çok tedirgin eder. Fakat ben kokulu pedler kullanmayı buna çözüm görmüyorum. Pedin kokusuyla birleişnce daha da iğrenç olabiliyor. Hem de kimyasal olarak bi koku barındırdığı için bu tarz pedleri kimseye tavsiye etmem. Adet kiminde 5-6 gün kiminde 10 güne kadar uzayabilir. Dini terminolojide hayız olarak adlandırılan bu dönemde ibadetler beklemeye alınır. Bu hiçbir ibadet yapılamaz anlamına gelmez elbette hayızlı hallerde yapılabilecek ibadetler vardır ki mutlaka yapılmalıdır bu dönemin ruhsal ağırlığını hafifletmek adına. Kadınlarda bu dönemde kendini işe yaramama gibi hisler görülebilir ve kimisi adet ağrısı ve sancısından çok acı çekip kadınlığına sövüp sayabilir. Ama herşeye rağmen kadın olmak güzeldir elbette. Adet ağrısı için ilaç almak fayda edilir ama almamak yada alışkanlık haline getirmemek en iyisidir. Özellikle ayaklarınızı ve karnınızı sıcak tutmadıysanız daha ağrılı adet geçirebilirsiniz. Ağrı aslında kanın çıkarkenki akışkanlık özelliğini kaybedip içimizde baloncuklar oluşturmasından kaynaklanır. Bu yüzden ağrı esnasında sırt üstü uzanıp ayakları havaya dikmek hatta dizleri karna çekip gevşetmek kanın akışkanlığını kolaylaştıtrarak ağrıyı hafifletebilir. Adetliyken karnımızda sanki patlamalar olur işte bu yüzdendir; yolunu bulan kan pedi boylar yani sonrasında. İlk gün ve bitimine yakın ağrı daha şiddetli olabilir. Kimileri az bir ağrıyla atlatır kimileri çok ağrılı olur bu yaşam tarzı, kişilik yapısı ve hormonlarla alakalıdır. Bir de adetliyken karna sıcak su pressleri yapmak faydalı olabilir hatta erkeğinizin elini karnınıza koyması daha da iyi gelebilir. Adet bitimine yakın kanın rengi açıklaşır ve azalma olur. Adetin bittiği ise arkasından gelen saydam akıntıyla anlaşılır. Artık gusül alınıp temizlenip, mis gibi kokulup, normalleşme sürecine dönülür.

Adet sonrası dönemde rahatlama ve temizlik hisleriyle dolu olan kadın kaldığı yerden devam eder hayatına, ibadetlere devam etmek nefes aldırır. Adet sonrası beyazımsı yada saydam akıntı  ya da hafif te olsa kanama görülebileceğinden günlük pedler kullanılmalıdır. Fakat yine tavsiyem kokusuz olanları. Lütfen kızlar o iğrenç kokulu pedlerle küf kokunuzu birleştirip erkeklere daha da fazla işkence etmeyin. Bide etrafınızdaki bayanlara, çünkü kolay anlaşılıyor!

Adet öncesi, esnası ve sonrasıyla ilgili bildiklerim, tecrübelerim ya da şu an aklıma gelen bunlar. Daha fazlasını eklemek isteyenler. Hayır yanlış biliyorsun bi de şu var demek isteyen baylar bayanlar buyursun yazsınlar yorumlarını.

Erkeklere son not: Adet olayını bilmeden elbette kadınları anlamanız mümkün değil!

Advertisements

May 22, 2013 - Posted by | KIZLAR HAKKINDA | , , , , , , , ,

4 Comments »

 1. 25 yaşındayım , Bu kadar güzel anlatabilen hiçbir kız arkadaşım veya dişi bir varlık olmadı .kitaplarda da bişey görmedik. olmadı, bir erkek olarak sizi hissederek okudum, Uzun yazı olmasına ragmen hiç sıkılmadım. saçmasapan bir siteyle karşılaşacağımı sanmıştım . Kızlar bunu nasıl yaşıyorlar neler hissediyorlar bu kadar güzel anlatım olur. Eski sevgilim adet günlerine soru bile sordurmazdı sanki hiç yoktu. Hep içimde merak uyanmıştır bu konu hakkında. Bilginiz için teşekkür ediyorum size. Alkışlanacak kadar güzel bir yalınlık. Bir blogum yok benim ama takip edeceğim yazılarınızı. Saygılarımı sunarım

  Comment by çok güzel bir anlatım tarzı olmuş | May 27, 2013 | Reply

  • Begenip yorumlamaniza sevindim. Bu konuda boyle bi anlatimin eksikligini farkettim ve yazdm kendimce, umarim yardimi dokunmustur. Uzun oldugu icin hayiflanmistm ama bikmadan okumaniz da hosuma gitti. Takipte kalin, erkeklerin merak ettigi bi cok seyi daha yazmayi planliyorum!

   Comment by saklidunya | May 27, 2013 | Reply

 2. sanırım yazı yazıldıktan 1 sene sonra fark ettim. ama güzel olmuş elinize sağlık. akıcı bir anlatım var.

  Comment by tacho | February 19, 2014 | Reply

  • teşekkür ederim, buraya gerçekten hissedilen bir durumu paylaştım.

   Comment by saklidunya | February 28, 2014 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

The (Mis)Adventures of lendenpen

We've Got the Dreamer's Disease

saklidunya

kız gözüyle bakış açısı

cinseldusunce

10 Yıldır hobi olarak yazıyorum kimseye zararım dokunmadı.Reklam parayla işim olmaz.Mantık,aklım erdiği kadarıyla sorularınızı cevapladım. Dr prof Hekim değilim, Vatandaş olarak kendi toplumuma ne verebilirim düşüncesi ile bugüne kadar yazdım.Web sayfası yapmadım.Blog olarak kaldım ki deneme yazısı olarak kalsın.Tek kişiyim bir grup filan değilim. Okuyucuya ilgi için teşekkür ederim"

%d bloggers like this: